Jak správně zalévat cibuli na otevřeném poli a ve skleníku

Cibule je velmi starobylá kultura, známá více než 5 000 let. Pravidla pro její kultivaci již byla důkladně prostudována, ale obyvatelé léta nemají vždy dobrou úrodu. Požadavky na podmínky zalévání a výživy této plodiny se liší v různých stádiích růstu v závislosti na účelu pěstování: na tuřín, na nutkání zeleně, na získání sazenic. Pojďme analyzovat tyto nuance v našem dnešním článku.

Obecná pravidla a normy pro zalévání cibule

Cibule je stabilní plodina, která není rozmarná, ale pro normální růst potřebuje vhodné místo pro výsadbu a optimální zavlažovací režim.

Proč vodní cibule

Vegetativními částmi rostliny jsou v průměru 90% vody. Velikost žárovek přímo závisí na aktuálnosti a množství zavlažování. Ke zvýšení obsahu organických látek (tuřín a zelení) je třeba hodně cibule. Voda poskytuje rostlinám přístup k živinám, které je třeba pravidelně a rovnoměrně dorazit.

Nedostatek vlhkosti slouží jako signál k zastavení vegetativního procesu ak zahájení dozrávání cibulí.

Jak správně zalévat cibuli na otevřeném poli a ve skleníku

Kdy a jak často

Obzvláště důležitý je rozvrh vlhkosti ve stádiích tvorby kořenů, růstu hmoty listů a samotné cibule.

Po výsadbě je rostlina aktivně napojena. Během této doby se indikátor vlhkosti půdy udržuje v rozmezí 70%. Jakmile žárovky dosáhnou optima velikost odrůdy, zalévání se sníží a ve fázi zrání se zastaví úplně.

Důležité! Berou teplou vodu k zavlažování. Čerstvá studna nebo voda z kohoutku se nepoužívá bez předběžné infuze. Přibližná norma je kbelík kapaliny na 1 m2 výsadby. Tento objem je upraven podle srážek a půdních podmínek.

Když tlačíte na peří, je cibule během vegetačního období zvlhčována.

Jak správně zalévat

Správné zavlažování zajišťuje konstantní rovnoměrnou vlhkost půdy do hloubky šíření kořenového systému bez vytváření půdní kůry a stagnace vlhkosti. Zavlažovací metody cibule jsou šetrné: kropení (pro zeleň), mezi řadami (pro vodnice), metoda kapání.

V otevřeném poli

Atmosférické a půdní procesy významně ovlivňují vlhkostní plán rostlinných lůžek. Potřeba dalšího zalévání se určuje kontrolou stavu půdy v hloubce několika centimetrů.

Pozornost! Je důležité zabránit tomu, aby se na žárovky dostala tekutina, aby se zabránilo hnilobě. Regulace tlaku vody neumožňuje erozi půdy.

Zelenina je zavlažována ráno nebo večer, nikoli za horkého počasí. Tím se zabrání popáleninám listů a rychle vyschne půda. Voda se používá teplá (+17 ... + 18 ° C).

Ve skleníku

Pěstování cibule ve sklenících je prováděno po celý rok, hlavně pro nutkání vysoce kvalitních hojných zelení (na peří).... Kromě obvyklé cibule se používají víceleté odrůdy: pór, batun, šalotka a další.

Cibule se pěstuje na peří hustěji než na tuřínu. Jak půda vysychá, zalévejte kulturu z konve (kropení) teplou vodou.Obvykle je vlhkost zvlhčována méně často než venku (za suchého počasí), protože ve sklenících je méně větrání a je udržována konstantní vlhkost vzduchu. V některých sklenících se cibule pěstuje hydroponicky.

Kapkové zavlažování

Kapkové zavlažování je nejúčinnější metoda, protože:

 • předchází rizikům zamokření a eroze půdy;
 • výrazně šetří vodní zdroje, včetně snižování ztrát odpadních vod;
 • umožňuje dávkovat hnojení;
 • chrání žárovky a peří před popálením a máčením;
 • udržuje dobré vlastnosti půdy: minerální složení, volnost atd.

Současně s kapkovým zavlažováním se provádí hnojení (kultura je napájena tekutými hnojivy).

Jak zalévat v různých fázích vegetačního období

Hlavní tajemství mění rychlost zavlažování v různých fázích růstu.

Jak správně zalévat cibuli na otevřeném poli a ve skleníku

Před nástupem na palubu

Před výsadbou cibule se půda rozlije do velké hloubky dvojitou dávkou kapaliny. Pro dezinfekci je vhodné použít nejen vodu, ale i slabý roztok manganistanu draselného.

Při takovém hojném zalévání jsou sazenice vysazeny následující den, kdy půda dosáhne optimálního obsahu vlhkosti.

Při výsadbě na jaře, kdy je v zemi stále ještě hodně přirozené vlhkosti, není nutné zavlažování lůžek před výsadbou.

Ihned po přistání

Po zasetí semene se půda zvlhčí, aby se zahájily pěstební procesy. I při podzimní výsadbě před zimou musí sada zakořenit, než odejde „do klidu“ do jara.

Když se objeví sazenice a během období aktivního růstu

Pro cibuli je důležité, aby vrstva půdy v hloubce 10 cm zůstala rovnoměrně vlhká.

Pozornost! Hlavní věcí při určování potřeby zavlažování je suchost půdy v kořenové vrstvě. Je nepřijatelné, aby se objevily trhliny na povrchu Země.

Ve venkovním prostředí se frekvence zavlažování určuje v závislosti na povětrnostních podmínkách (v nepřítomnosti deště - 1 - 2krát týdně). Ve skleníku napojena každých 10 dní.

Příď na peří

Peří tvoří sukulentní, pokud je v žárovce dostatek živin. Kultivujte kulturu hojně po celou dobu růstu zeleně (s ohledem na teplotní podmínky ve skleníku). Při dávkách asi + 15 ... + 20 ° C se voda zalévá mírně, jednou týdně, v průměru 3 litry na 1 m2. Při výrazném zvýšení teploty vzduchu (více než + 25 ° C) se zvyšuje jak frekvence zvlhčování (jednou za 4-5 dní), tak objem kapaliny (3-4 litry na 1 m2).

Před sklizní

Intenzita zalévání je snížena, jakmile vrchol růstových procesů prochází. Uložení vrcholků ve 30–40% rostlin slouží jako signál ke snížení vlhkosti. Není třeba stimulovat růst nových listů. Během této doby se živiny pohybují od zelené hmoty a koncentrují se v baňce. Když peří začne aktivně žloutnout a vyschnout, zalévání se zastaví úplně.

Jak zalévat velkou cibuli

Zvláštnost zavlažování pěstované cibule je spojena s potřebou chránit již vytvořené hlavy před navlhčením. Dešťové a kořenové metody vlhčení výsadby jsou nahrazeny zavlažovací technikou mezi řadami.

Půda v cibulových výsadbách je povrchově uvolněna, aby nedošlo k poškození kořenů ležících v horní vrstvě.

Nebezpečí přetečení

I přes zvýšenou potřebu vodní cibule je v určitých fázích růstu důležité nepřehánět ji vlhkostí.

Pozornost! Nadměrné zalévání, zejména na těžkých půdách, podporuje rozvoj hniloby v rostlinách.

Při nadbytku vlhkosti jsou keře zasaženy plísní, cibule praskají a na nich se objevují plačící oblasti. Jakmile se objeví první známky poškození, zavlažování se zastaví.

Kdy přestat zalévat

Pro úplné zrání cibulí 1-2 týdny předem sklizeň zavlažovací zastávky (přibližně od konce července do začátku srpna).

Čas na sběr zeleného peří přichází, když dosáhne požadované délky. V tomto případě zastaví zvlhčování kultury 2-3 dny před plánovaným řezem, aby se peří nezkazilo z kapaliny.

Jak a proč zalévat cibuli směsí živin

Cibule vybírá z půdy velkou zásobu živin, proto má hnojivé zavlažování příznivý účinek.

Slaná voda

Zahradníci často hnojí cibulovou výsadbu slanou vodou. Je cenově dostupný a ekonomický a sůl obsahuje nejen prvky prospěšné pro kulturu, ale také odpuzuje škodlivý hmyz (například cibulové mouchy).

Pro ochranu a krmení jsou rostliny zalévány slanou vodou ne více než třikrát za sezónu v intervalu 2-3 týdnů. K roztoku vezměte 200 - 300 g soli do kbelíku s vodou. Nalijte kořen.

Důležité! Časté zalévání slanou vodou zhoršuje kvalitu půdy a solí ji. Aby se tento negativní účinek neutralizoval, na konci sezóny se na postele aplikuje dvojnásobná dávka organických hnojiv.

Několik hodin po tomto ošetření se lože zavlažuje běžnou ohřátou vodou.

Voda s obvazem

Jak správně zalévat cibuli na otevřeném poli a ve skleníku

Při dobrém předběžném výsevu lůžek se první kořenový obvaz aplikuje po 2-3 týdnech. Je lepší používat organické hnojivo, protože na první cibuli je potřeba dusík.

Do konce července se v normálním stavu výsadby přidávají komplexní hnojiva se stejnou frekvencí. Pokud se objeví známky hladovění (bledost peří, pomalý vývoj cibulí), upraví se složení a sled dresinků.

Zalévání zelené cibule ve skleníku a na otevřeném poli

Ve skleníku nedochází k atmosférickým srážkám, takže se zde plán zvlhčování liší od harmonogramu používaného venku.

V otevřeném poli je kultura napojena 1-2 krát týdně (v závislosti na počasí). Půda je namočena do hloubky 10 cm, po které je půda opatrně uvolněna mezi řadami, což zajišťuje rovnoměrnou vlhkost půdy a zabraňuje tvorbě kůry.

Ve skleníku je plán zavlažování jasný, obvykle každých 10 dní. Uvolnění půdy je nahrazeno mulčováním, protože pěstování cibule je za takových podmínek hustší.

Jak zalévat osivo cibule

Existují tři způsoby pěstování cibule ze semen:

 • dvouletý cyklus, ve kterém se sety získávají v prvním roce;
 • pěstování cibule ze semen v jednom roce;
 • sazenice metoda.

Pro získání zdravých sazenic je kultura zavlažována 1-2krát týdně, jak roste. Zalévání se zastaví ve fázi dozrávání cibulovin.

Před zasetím brzy na jaře je postel dezinfikována horkou vodou, semena jsou rozložena do drážek, posypána humusem a pokryta filmem, který udržuje vlhkost. Film se odstraní až po vzniku výhonků. V budoucnu se provádí standardní zavlažování a krmení, jak bylo uvedeno výše.

Ve třetí metodě se sazenice nejprve pěstují ze semen doma. Plodiny se stříkají tak, aby nedošlo k poškození jemných výhonků. Po prvním ponoření do otevřeného terénu jsou sazenice každý den zvlhčovány pro úspěšné zakořenění. Následná péče o cibuli je standardní.

Vlastnosti zavlažovacích systémů postřikovačů

Zavlažování postřikovačů je účinné pro údržbu trávníků, skleníky a velké plochy plodin.

Samotná instalace je systém trubek s tryskami na stříkání vody - postřikovačů. Efekt postřikování je vytvářen pomocí difuzorů v tryskách. Takové zařízení má příznivější účinek na rostliny, dokonce ve srovnání s zavlažováním kapáním.

Vlastnosti zvlhčování postřikovačů:Jak správně zalévat cibuli na otevřeném poli a ve skleníku

 • optimální frekvence a rychlost zavlažování za každého počasí;
 • žádné riziko eroze půdy nebo tvorby půdní kůry;
 • navlhčí se nejen kořenový systém, ale také povrchová vrstva vzduchu;
 • vlhkost a krmné směsi jsou rovnoměrně rozloženy;
 • teplota půdy klesá, což zabraňuje vysychání půdy.

Náklady na zavlažování postřikovačů jsou vysoké, ale v jižních oblastech naší země je jeho použití ekonomicky výhodné.

tipy a triky

Chcete-li získat vysoce kvalitní sklizeň, pěstitelé zeleniny sledují některé jemnosti pěstování cibule:

 1. Pro urychlení zrání ve druhé polovině vegetačního období jsou cibule nevařené nebo zatahané částečným zlomením kořenů.
 2. Za dlouhodobého deštivého počasí jsou na lůžkách cibule uspořádány filmové markýzy, které chrání kulturu před navlhnutím. To platí zejména v srpnu.
 3. Vodu zeleninu rovnoměrně zalévejte, jinak se vytvoří méně kvalitní žárovky se střídavými šťavnatými a suchými šupinami, což nepříznivě ovlivní skladovatelnost plodiny.

Přečtěte si také:

Jak jíst cibuli pro hubnutí: recepty na dietní jídla.

Přestaňte plakat v kuchyni: naučte se krájet cibuli bez slz.

Jak zalévat okurky ve skleníku z polykarbonátu: pokyny a základní pravidla.

Závěr

Vyvážený zavlažovací režim je hlavní podmínkou pro získání bohaté a kvalitní sklizně zelené nebo cibule. Správná organizace zavlažování zajišťuje nejen dodržování kvantitativních norem, ale také optimální frekvenci vlhkosti v různých fázích vegetačního období.

Přidat komentář

Zahrada

Květiny