Cibule Shetana s vysokým výnosem pro dlouhodobé skladování

Jak získat bohatou sklizeň cibule z malé chalupy? Zkušení zemědělci doporučují věnovat pozornost odrůdě Shetan MS. Tato kultura dobyla mnoho letních obyvatel nejen odolností proti mrazu a jednoduchou zemědělskou technologií, ale také vynikajícími chuťovými vlastnostmi.

Zlaté cibule úspěšně doplňují jakékoli saláty, slouží jako nenahraditelná přísada v nakládaných svačinách. Jaké jsou výhody shetanské cibule a jak ji správně pěstovat, přečtěte si článek.

Popis odrůdy cibule shetan

Shetana zimní cibule MC (MC - mrazuvzdorná) byla vyvinuta českými chovateli pro kultivaci na otevřeném poli. Při výsadbě s setím je procento klíčení vyšší než při setí semen.

Odkaz! Sevok je jednoletá cibule (malé cibule) pěstovaná ze semen. Můžete si ji pěstovat sami nebo si ji koupit v zahradnictví.

Zahrnuto do Státního registru Ruské federace v roce 1998.

Vysoce výnosná shetanská cibule pro dlouhodobé skladování

Původ a vývoj

Cibule se začala pěstovat v Asii (Afghánistán a Írán) asi před 4 tisíci lety. O něco později ho začali chovat v Egyptě, Řecku a Indii.

V Rusku se zelenina stala známou ve století XII.... Od té doby se rozšířila a přidává se do mnoha jídel.

To je zajímavé! Ve starém Římě pevně věřili, že hořká chuť dává odvahu, energii a sílu, takže legionářům bylo dáno jídlo, které obsahovalo hodně cibule, a ve starověkém Řecku byly nádherné žárovky darovány bohům - rostlina byla považována za posvátnou.

Složení, vitamíny a prospěšné vlastnosti

Zelenina obsahuje:

 • saponiny (komplexní organické sloučeniny z glykosidů rostlinného původu);
 • různé cukry (glukóza, fruktóza);
 • pektiny;
 • žehlička;
 • draslík;
 • fluor;
 • vitaminy (kyselina askorbová, tokoferol);
 • éterické oleje (díky zvýšenému obsahu síry dodávají štiplavý zápach).

Železo přispívá k prevenci nebo léčbě anémie... Draslík posiluje srdeční sval, čímž normalizuje srdeční funkci. Vitaminy posilují lidskou imunitu, kromě toho mají cibule antiseptické a antibakteriální vlastnosti.

Vysoce výnosná shetanská cibule pro dlouhodobé skladování

Doba zrání

Odrůda cibule Shetan patří mezi středně brzy... Při setí semen dochází ke zralosti za 90 dní, při výsadbě osevem - po 60–70 dnech.

Výtěžek

Kvantitativní ukazatel je stabilní, od 1 sq. m sbírat až 5 kg ovoce... Konzervace žárovek je na vysoké úrovni, jsou uloženy po dlouhou dobu v suché a chladné místnosti, aniž by došlo ke ztrátě jejich prezentace a chuti.

Odolnost vůči chorobám

Kultura se vyznačuje zvýšenou imunitou vůči nemocem... I když je pěstována ve vlhkém podnebí, není ovlivněna bakteriální hnilobou. Odrůda je odolná vůči hnilobě fusárií, ale je náchylná k peronosporóze.

Odkaz! Peronosporóza (plíseň plísní) je houbové onemocnění, které se šíří do kterékoli části rostliny.

Vlastnosti žárovky

Kulatý tvar, žlutá barva, blíže ke slámce, středně silný krk... Průměrná hmotnost 70-90 g, všechny plody jsou vyrovnány, prakticky stejné velikosti.Chuť je poloostrá, dřeň je bílá, šťavnatá.

Při vaření je používání zeleniny univerzální.: konzumuje se čerstvě, přidává se do salátů a teplých jídel. Cibule se používá k moření, konzervování, pražení a sušení.

To je zajímavé:

Jak jíst cibuli pro hubnutí: recepty na stravu

Česneková kůra: prospěšné vlastnosti a metody aplikace

Náročné klima

Odrůda se doporučuje pro chov ve středních a jižních oblastech naše země, i když je úspěšně pěstována ve všech zeměpisných šířkách.

Na fotografii je sada cibule Shetan MC.

Vysoce výnosná shetanská cibule pro dlouhodobé skladování

Hlavní výhody a nevýhody

Mezi pozitivní charakteristiky kultury patří:

 • možnost pěstování ze semen nebo sevkom;
 • průměrné doby zrání;
 • mrazuvzdornost;
 • nenáročná péče;
 • vysoká produktivita;
 • prezentace ovoce;
 • dlouhé uchování;
 • dlouhá přeprava;
 • příležitost k prodeji.

Negativní stránka je zvažována slabý odpor proti plísním.

Jaký je rozdíl od ostatních odrůd

Hlavní rozdíl mezi Shetanou a jinými odrůdami je kultura není náchylná ke střelbě... Cibule, která jde do šipky, nedává dobrou úrodu a plody se během skladování rychle zhoršují.

Funkce výsadby a péče

Schopnost pěstovat rozmanitost dvěma způsoby zvyšuje poptávku po zahradníků. Kultura je chována pomocí sazenic a přímého výsadby cibulovin v zemi.

Vysoce výnosná shetanská cibule pro dlouhodobé skladování

Příprava na přistání

Před zasetím semen jsou zrna pečlivě prozkoumána a pouze velké, světlé barvy a bez viditelného poškození. Potom se semeno dezinfikuje ve slabém roztoku manganistanu draselného po dobu 20 minut, načež se umístí do stimulátorů růstu, aby se zlepšilo klíčení. Lék "Zircon" se používá jako stimulanty.

Cibulové sady musí být důkladně vysušeny a poté zahřáté... Během dvou týdnů se udržuje na teplotě 20 ° C a potom se zahřívá po dobu 8 hodin na teplotu +30-35 ° C.

Důležité! Vysoká teplota aktivuje růstový proces.

Pro výsadbu se sazenice volí v průměru nejvýše 2 cmprotože velké žárovky klíčí pomaleji.

Základní požadavky

K přípravě půdy použijte zahradní půda, jemně omytý říční písek, rašelina a humus ve stejném množství. Říční písek působí jako prášek do pečiva, zatímco rašelina a humus saturují půdu dalšími živinami.

Po promíchání všech složek se výsledná směs vylije horkým roztokem manganu nebo napařuje v peci při 50 ° C po dobu 15 minut pro dezinfekci.

Vysoce výnosná shetanská cibule pro dlouhodobé skladování

Načasování, schéma a pravidla přistání

Časy přistání závisí na povětrnostních podmínkách: za teplého počasí se sady vysadí koncem dubna - začátkem května. Do této doby by se půda měla zahřát na 13-14 ° C. Výsev pozdě ovlivní výnosy, zatímco výsev v chladném počasí bude mít za následek květiny.

Přečtěte si také:

Cibule nebo účesová cibule - co je to česnek Rocambol

Jak černý pepř roste, jeho výhody a poškození, rozsahy

Jaké jsou zdravotní výhody a poškození lilku

Výsev semen pro sazenice

Výsev semen pro sazenice začíná koncem března nebo začátkem dubna... Jakýkoli kontejner udělá: obyčejná dřevěná krabice nebo samostatný kontejner.

Semena se vysévají do hloubky 1 cm ve vzdálenosti 3 až 5 cm od sebe. Posypeme zemí nahoře, mírně navlhčete teplou usazenou vodou ze stříkací láhve a přikryjte fólií. Nádoby se ponechají v místnosti s teplotou 22-24 ° C.

Když se objeví sazenice, film se odstraní a nádoby se umístí na parapet. Teplota se sníží na 18 ° C. Za takových podmínek sazenice nebudou protahovat.

Když vrchní vrstva půdy vyschne sazenice jsou napojeny teplou, usazenou vodou, aniž by zaplavily klíčky. Nezapomeňte, že nadměrná vlhkost vede k houbovým chorobám. Po každém zalévání se půda jemně uvolní, aby se zlepšila prodyšnost.

Během období sazenic se sazenice krmí dvakrát komplexní hnojiva pro sazenice. Všechny vrchní obvazy jsou kombinovány s zaléváním.

Týden před přesazením do země se sazenice ztvrdnou, čímž se podmínky přiblíží podmínkám na ulici. Za tímto účelem se kontejnery na několik hodin ve dne vytahují na čerstvý vzduch.

Vysoce výnosná shetanská cibule pro dlouhodobé skladování

Výsev cibule

Sevok se vysazuje na jaře nebo před zimou... Zimní výsadba se provádí dva týdny před začátkem mrazu. Průměr cibulek by neměl překročit 1 cm. Pro prevenci nemocí a škůdců se ošetří roztokem manganu a 4 cm se uloží do připravené půdy.

Dva týdny před setím půda je vykopána a je zavedena celá řada minerálů.

Pro jarní výsadbu cibule o průměru nejvýše 2 cm. Vzdálenost mezi otvory je nejméně 7 cm a mezi řadami 15 až 20 cm. V tomto schématu budou sazenice dostávat dostatečné množství tepla a světla a budou moci podle potřeby větrat.

Po výsevu jsou postele mulčovány rašelina nebo sláma a dobře napojena teplou vodou.

Rostoucí funkce

Cibule se vybírají na slunném místě s hlinitou půdou.... Při zvýšené kyselosti se půda neutralizuje hašenou vápennou nebo dolomitovou moukou. Zkontrolujte kyselost půdy pomocí indikátoru lakmusu.

Ve sklenici vody se rozpustí malá půda a lakmusový papír se ponoří do směsi. Pokud indikátor zčervená, znamená to, že půda je kyselá, se zelenou barvou, reakce půdy je v rámci normálních limitů.

Zalévání režim

Voda vysychá, když vyschne horní vrstva půdy, ne více než dvakrát týdně. Během tvorby ovoce se zalévání zvětšuje, ale úroveň vlhkosti v postelích je regulována. Zalévané v kořenech ráno nebo večer. Zalévání se zastaví dva týdny před sklizní.

Vysoce výnosná shetanská cibule pro dlouhodobé skladování

Uvolnění a odplevelení

Po každém zalévání uvolní postele a odstraní plevele a kořeny... Naplněním uliček narušují plevele pronikání světla, což negativně ovlivňuje tvorbu cibulí. Plevele také odebírají živiny ze země, které jsou nezbytné pro úplný vývoj sazenic.

Top dressing

Po celé vegetační období se kultura krmí třikrát. Použije se první hnojení z dusíku dva týdny po vyklíčení. K vybudování zelené hmoty je nutný dusík.

Podruhé se krmí za dva týdny po prvním krmení. Používají se organická hnojiva například: ptačí trus, mulleinový roztok nebo močovina v poměru 1:15.

Třetí obvaz se aplikuje v době tvorby ovoce... Používá se minerální komplex s převládajícím obsahem fosforu a draslíku.

Kontrola škůdců a chorob

Často choroby rostlin jsou způsobeny nesprávnou péčí, tj. v případě nedodržení zemědělských technologií a pravidel střídání plodin. Shetana je náchylná k peronosporóze, která se objevuje s vysokou vlhkostí a náhlými změnami teploty.

Při postřiku fungicidními přípravky by se cibule neměla jíst, proto, zahradníci v boji proti nemoci používají lidové metody. Mezi nejúčinnější metody patří ošetření rostlin mléčnou syrovátkou v poměru 1:10. Syrovátkové bakterie jsou pro člověka neškodné, ale škodlivé pro houby.

Cibule je nebezpečná pro škůdce, ale ne zralý jedinec, ale jeho larvy, které pronikají do země a ničí horní část žárovky.

Účinným opatřením v boji proti škůdcům je ošetření rostlin štiplavými vůněmi máty, valeriány nebo jehel.

Vysoce výnosná shetanská cibule pro dlouhodobé skladování

Sklizeň a skladování

Sklizeň začíná začátkem srpna, kdy vrcholky padají na zem... Nejlepší čas na sklizeň ovoce je v suchých dnech. Cibule jsou vykopány ze země lopatou nebo vidlicí a pak ponechány na slunci, aby zaschly. Po zaschnutí se cibule peří ořízne tak, aby délka krku zůstala alespoň 5 cm.

Shetan's Bow MC udržuje svou prezentaci po dlouhou dobu... Při správném skladování v suché a chladné místnosti (při teplotě 16–20 ° C) se žárovky během zimy nezhoršují.

Nuance v péči o Shetanu

Pravidla střídání plodin předepisují výsadbu cibule v těch postelích, kde dříve rostly plodiny z čeledi nočních, například: brambory, lilek, rajčata.

Růst a vývoj bude znatelně horší, pokud bude zelenina vysazena po okurky, chřest nebo česnek. A nejlepší sousedé pro cibuli budou mrkev a paprika.

Recenze a rady od zkušených zahradníků

Zkušení zahradníci doporučují, aby se předešlo houbovým chorobám nakládejte cibulovou výsadbu plevelem plevelů, položte postele pouze na slunnou stranu a semeno nesete příliš silně.

Odkaz! K přípravě infuze plevelů se tráva vylije vroucí vodou a trvá na tom po dobu čtyř dnů.

Zahradníci obeznámení se Shetanou ochotně vyjadřují svůj názor na tuto odrůdu.

Vysoce výnosná shetanská cibule pro dlouhodobé skladování

Peter, Samara: "Tuto odrůdu pěstuji více než jeden rok." Zaseju sevkom, který kupuji od výrobce. Cibule jsou příjemné žluté, ne příliš velké, ale jsou se mnou v pořádku. Chuť je také úžasná, ne kořenitá, ne hořká, vše je umírněné. Je snadné se o to postarat, ale skutečnost, že odrůda je mrazuvzdorná, je velkým plusem. “.

Ekaterina, Sverdlovská oblast: "Ze sazenic rostou velmi dobré cibule." Skladuji jej v sáčku v suché místnosti při teplotě 18 ° C. Cibule ležet dlouho, až do nové sezóny výsadby. Skvělé pro saláty a všechny konzervy “.

Závěr

Cibule Shetana MC jsou skvělé pro jarní výsadbu a výsev na zimu. Tato odrůda se vyznačuje přátelským zráním ovoce, dobrou odolností vůči chorobám, snadnou péčí a vysokou plodností.

Kultura nevyžaduje zvýšenou pozornost a složité agrotechnické techniky, takže pěstování zvládne i začínající pěstitel zeleniny.

Přidat komentář

Zahrada

Květiny