Jak pěstovat a kdy sklízet semena řepy: Průvodce krok za krokem a důležité tipy

Pro většinu začínajících a zkušených zahradníků může být výběr osiva pro konkrétní plodinu problematický. A i když pro mnoho letních obyvatel se zdá, že získávání vlastních semen je ztráta času a úsilí, stává se, že odrůda, kterou se vám líbí, jednoduše zmizí z prodeje. Většina plodin, například řepa, mrkev, rajčata, má různé odrůdy.

Roste sladce v jedné sezóně sklizeň řepy, budete chtít získat takovou zeleninu ze své zahrady po celou dobu. Ale co kdybyste zapomněli název odrůdy nebo obalu, neliší se od té, která byla zakoupena v minulé sezóně, a samotná zelenina nerostla tak dobře? V takových případech bude váš vlastní výsadbový materiál spasením, zejména proto, že jej mohou získat i začínající pěstitelé zeleniny. Tento článek vám ukáže, jak sami pěstovat semena řepy.

Jak pěstovat řepu pro semena

Vaše vlastní řepné semeno je zaručeno, že vytvoří zdravou plodinu. Rostliny rostoucí na vaší půdě se přizpůsobily typu půdy a klimatickým podmínkám a také získaly imunitu - nejlepší možnost pro trvalé pěstování.

Houby a další nemoci budou obcházet vaši řepu. Tato semena budou produkovat velké a zdravé ovoce. Kromě toho bude příjemné šetřit finance a čas na vyhledávání osiva pěstováním na vašem webu.

Poznámka! Řepa je dvouletá rostlina, a proto bude semeno shromážděné v první sezóně růstu plodin na místě vadné. Semena prostě nemohou klíčit ani poskytovat dobrou sklizeň.

Výsadba královen a péče o ně

Na jaře uspořádejte samostatné lůžko. Osivo řepné řepy se prohlubuje až na vrchol, plocha pro normální vývoj je 20 x 20 cm. Péče se provádí jako u konvenčních plodin - zalévání, uvolňování, plevel, včasné krmení.Jak pěstovat a kdy sklízet semena řepy: Průvodce krok za krokem a důležité tipy

Osivo řepy by mělo být úrodné a dokonce i reliéfní. Nejlepší půdou pro matečné rostliny je černá půda na lehké nebo středně hlíně, těžká hlína není vhodná. Nedoporučuje se pěstovat varlata na písčitohlinitých a solných olizích.

Výsadba se provádí začátkem května. Půda by měla být lehká, volná, nasycená fosforem, dusíkem a draslíkem. Pro výsadbu vykopejte díry a vložte do nich matečné louhy, poté je zakryjte půdou 2-3 cm nad kořenovou plodinou. V období sucha je nutné zalévat.

Řepná varlata se vysazují ve vzdálenosti 70 × 70 cm, pro domácí pěstování plodiny stačí zasadit 4 kořenové plodiny. Červená řepa je křížově opylovaná rostlina, proto se při výsadbě různých odrůd doporučuje, aby byly umístěny na různé strany místa, aby nedošlo k nadměrnému opylování a degeneraci druhů.

Na poznámku. Je důležité poskytnout čerstvě vysázené kořenové plodiny výživným hnojivům, jmenovitě dusíku a draslíku, v prvním vegetačním období, od výskytu růžic až po stopování.

Hnojiva se používají s ohledem na půdní a klimatické vlastnosti místa.

Pokud řepa váží více než 200 g, může být nakrájena na polovinu podél kořenové zeleniny, uprostřed středního pupenu. Takže můžete provést důkladné vyšetření matečných louhů a odstranit nemocný výsadbový materiál. Kromě toho se počet varlat zdvojnásobí.

Materiál je zasazen do volné půdy čtvercovým způsobem, to znamená, že vzdálenost řádků by měla být stejná jako vzdálenost mezi otvory v loži.Poloviny řepy se vysazují po dvou v hnízdě, celé hlavy po jedné. Půda kolem varlat je stlačena a hlavy jsou posypány sypkou zeminou 2-3 cm.

Sběr osiva

Semena kořenové zeleniny se samozřejmě v obchodě obtížně kupují, ale je lepší je sbírat sami, udržovat stupeň a zasít je příští rok - přesně to udělali naše babičky.

Na kořenových plodinách se nejprve vyvine růžice listů a později - kvetoucí výhonky. Kvetení varlat začíná koncem června a trvá 20-40 dní. Tvorba a zrání zrna končí 25-30 dní po opylení květin. Zralost a doba sklizně jsou určeny barvou.

Kdy sklízet semena řepy

Když jsou lusky osiva hnědé a suché, je výsadbový materiál připraven ke sklizni. Je však lepší nečekat na úplné vyschnutí: přezrálá semena se mohou rozpadat sama o sobě. Všechny větve jsou odříznuty, sušeny na místě uzavřeném před větrem, vytříděny a odeslány ke skladování. Je lepší skladovat semena v papírových pytlích na suchém místě. Jedna rostlina dává asi 50-60 g semen.

Jak správně sklízet semena? Opatrně odřízněte varlata stonkem a zavěste je na příčku a spodní část zakryjte papírem. Nechte to takhle viset 2-3 týdny.

Důležité! Semena sušte a sklízejte na teplém místě, mimo dosah větru a vlhkosti.

Lehce poklepejte na varlata pravidelně, semena by měla padat na vlastní pěst. Po stanovené době odstraňte květenství, lehce si je zapamatujte a protřepejte.

Tímto způsobem můžete vybrat nejlepší semena:

 • zředit lžíci soli v 1 litru vody,
 • vložte semeno do vody na hodinu.

Semena, která vznášejí, jsou nepoužitelná. Vyberte ty, které padají na dno nádoby.

Semena opláchněte a týden sušte, poté vložte do papírových sáčků.

Pravidla a období skladování

Mnoho zahradníků si stěžuje na nemožnost skladování kořenových plodin, které se údajně často zhoršují ještě před začátkem zimy. Může to být způsobeno nevhodnými povětrnostními podmínkami při jejich sklizni nebo nedodržením zemědělské technologie při sběru a skladování osiva.

Přečtěte si také:

Jak rozpoznat alergii na řepu a jak rychle odstranit její příznaky.

Zachovejme chuť a výhody: jak zmrazit cuketu čerstvou na zimu.

Top 15 nejlepších receptů na moření zelených rajčat.

Jak sklízet semena na zimu

Během zrání semena ztrácí obsah vlhkosti a postupně vysychají. Veškerý fyziologický vývoj v materiálu je pozastaven kvůli nedostatku vlhkosti. Zrna semen v klidu pod kůží obsahují embryo a přísun živin.

Aniž by to jakýmkoli způsobem narušilo kolej, semena se nebudou vyvíjet. Pokud vlhkost v místnosti přesáhne 12%, semena začnou klíčit. Udržování suché mikroklima v skladovacím prostředí je hlavní podmínkou, kvůli které semeno zůstává životaschopné.

buď opatrný! Semena se špatně odráží v jejich obsahu v teplém a vlhkém prostředí.

Pokud je teplota a relativní vlhkost v místnosti, kde jsou semena uložena, překročena, ztratí po několika měsících svoji schopnost lézt. To samé se stane se změnami teploty. Optimální teplota pro skladování materiálu je 12-15 ° C, ale přístup na čerstvý vzduch by měl být omezen.

V nevyhřívané místnosti v zimě je skladování materiálu nepřijatelné. Při nízkých teplotách se semena zvlhčují a odumírají, zejména pokud teplota nepřesáhne 0 ° C.

Výsev

Výsadba řepy pro začínající zahradníky není vždy úspěšná: semena neklíčí dobře nebo rostlina roste malá. Řepa je však jednou z prvních rostlinných plodin, pokud jde o výnos a přítomnost užitečných vlastností. Kultura je udržována téměř po celý rok. Co by se mohlo stát?

Při pěstování kořenových plodin je jedním z klíčových bodů správná příprava osiva.Pokud tuto technologii ignorujete a necháte všechno pokračovat, neměli byste být překvapeni nežádoucím výsledkem na konci sezóny.

Ošetření osiva

Semena řepy pomalu klíčí. Pro setí je lepší použít šrafovaná semena.

Při přípravě sadby zrn řepy pro výsadbu se zpracovávají jedním z následujících způsobů:Jak pěstovat a kdy sklízet semena řepy: Průvodce krok za krokem a důležité tipy

 1. Namáčení v superfosfátovém roztoku. V 1 litru teplé vody promíchejte 1 čajovou lžičku látky. V takovém roztoku se semena musí uchovávat po dobu 24 hodin, poté se suší.
 2. Bublající. Semena se umístí do vody s přívodem vzduchu. Doba takového zpracování je přibližně 18-24 hodin.
 3. Stárnutí v roztoku popílku. Nalijte 1 lžíce do 1 litru ohřáté vody. l. popel, promíchej. Semena udržujeme v takovém řešení po dobu nejméně jednoho dne.

Po zpracování osivo opláchněte teplou vodou, zabalte do vlhkého měkkého hadříku a držte 2-3 dny v místnosti s teplotou nejméně 22 ° C. Pokud tkanina zaschne, musí být navlhčena.

Důležité tipy

Chcete-li pěstovat vysoce kvalitní sladkou kořenovou plodinu každý rok, budete potřebovat téměř dokonalé semeno.

Tipy od zkušených agronomů pomohou začínajícím zahrádkářům dělat chyby:Jak pěstovat a kdy sklízet semena řepy: Průvodce krok za krokem a důležité tipy

 1. Kořenová odrůda vybraná pro výsadbu nesmí být hybridní. Věnujte pozornost tomu, které oblasti země se doporučuje pěstovat. Existuje riziko, že pěstovaná semena řepy prostě nebudou vhodná pro vaše klima.
 2. Semena se skladují pouze v papírových pytlích, protože semeno musí dýchat. U fólií, celofánu nebo silného papíru se zrna během skladování jednoduše zhorší.
 3. Nesbírejte semena v prvním roce plodiny. Skutečnost je taková, že ve většině případů se tendence k kvetení u řepy objevuje při zmrazení sazenic. Zachování druhu je v rostlině biologicky inherentní, a proto je v takových případech donuceno dát veškerou svou sílu nikoli plodu, ale stopce.

Výstup

Získávání semen z plodiny, která se vám líbí, není příliš pracné. Nebojte se věnovat čas přípravě semen sami. Jejich semena budou několikrát větší než semena zakoupená v obchodech, a v důsledku toho bude sklizeň sladší, zdravější, velká a vysoce kvalitní. Čím lépe si vyberete rostlinu pro výsadbu semen, tím lepší budou výsledné květenství.

Zajímavé informace o tom, jak v tomto videu získat zdravá semena řepy:

4 komentář
 1. Avatar
  Irina Viktorovna

  Jedna boltologie, žádné načasování, žádný druh semen před sklizní ...

  • Andrey Palych
   Andrey Palych

   Irino, děkuji za vaši zpětnou vazbu, ale možná jste tento článek nečetli velmi pečlivě. Informace o době sběru jsou uvedeny v článku pod příslušným nadpisem. Mějte prosím na paměti, že časový rámec se liší podle oblasti:

   "Kvetení varlat začíná koncem června a trvá 20-40 dní." Tvorba a zrání zrna končí 25-30 dní po opylení květin.
   Zralost a doba sklizně jsou určeny barvou... Když jsou lusky osiva hnědé a suché, je výsadbový materiál připraven ke sklizni. Ale je lepší nečekat na úplné zaschnutí. “

 2. Avatar
  Evgeniya

  Jak porozumět této fráze? "Nesbírejte semena v prvním roce plodiny." Budu sbírat semena na podzim, ale nemohou je zasít na jaře?

  • Andrey Palych
   Andrey Palych

   Autor se domnívá, že je lepší sbírat ve druhém roce. První může být slabší. Můžete je vyzkoušet a zasadit je, samozřejmě, ale může být spousta manželství.

Přidat komentář

Zahrada

Květiny