Pokyny pro správné vázání okurek ve skleníku pro začínající zahradníky

kromě krmení a pravidelné zalévání okurek vyžaduje podvazek. Tvorba ovoce ve skleníku vám umožní kompetentně řídit rychlost růstu rostlin a regulovat objem plodiny díky dodržování teplotních podmínek, vlhkosti a světla.

Podvazkové okurky ve skleníku zabraňují ztrátě některé zeleniny ve stádiu tvorba vaječníků, zjednodušuje údržbu a sklizeň.

Proč uvázat okurky do skleníku

Okurky rostou rychle a prolínají se s větvemi, takže je nutné je svázat, aby se rovnoměrně rozložily keře a aby se dosáhlo maximálního výnosu. Vázání okurek zabraňuje hnilobě nezralých plodů a snižuje riziko nemoci.Pokyny pro správné vázání okurek ve skleníku pro začínající zahradníky

Podvazek okurky má několik výhod:

 • volný přístup ke keřům, když zalévání a sklizeň;
 • přímé sluneční světlo na rostlinách zlepšuje jejich růst;
 • zjednodušuje postup pro umělé opylení květin a směr antén ve správném směru;
 • maximalizuje výnos díky bezpečnost vaječníků;
 • usnadňuje proces odstraňování nevlastních dětí z rostliny;
 • odstranění plevelů se stává pohodlným postupem;
 • brání rozklad listy a plody;
 • nemocné a sušené listy jsou bez potíží odstraněny;
 • svázané okurky se navzájem nestínají.

Je možné se obejít bez podvazku

Mnoho zahradníků obchází postup vázání okurek a důvěřuje jejich přirozenému růstu. Taková kultivace je přípustná, ale v tomto případě budou nevýhody viditelné na obličeji.

Opletené pletené okurky pokrývají celou osázenou plochu, což ztěžuje zalévání kořene a zvyšuje riziko hniloby listů a výhonků. Při kontaktu s půdou je rostlina náchylnější k chorobám a škůdci... V každém případě zůstává volba na zahradníkovi.

Vlastnosti vazby ve skleníku z polykarbonátu a dalších materiálů, ve skleníku

Pokyny pro správné vázání okurek ve skleníku pro začínající zahradníky

Podvazkové okurky ve skleníku, polykarbonátovém skleníku, skle nebo filmu jsou skvělým způsobem, jak urychlit zrání plodin v letní chalupě. Musíte však vzít v úvahu zvláštnosti vázání skleníkové zeleniny:

 1. Ve skleníku vyžadují rostliny pečlivější údržbu než na otevřeném poli, protože teplota a vlhkost vzduchu jsou vyšší. Proto se musíte starat o cirkulaci vzduchu v místnosti, jinak by stagnace vlhkosti měla škodlivý vliv na výnos okurek nebo by vedla k jejich zhoršování.
 2. Když rostlina dosáhne určité zralosti, doporučuje se zavázat rostliny pěstované ve skleníku vyrobeném z polykarbonátu a jiných materiálů.
 3. Nedoporučuje se provádět závazný postup později než čtvrtý týden poté přistáníprotože výhonky budou křehké a ukotvení bude mnohem obtížnější.
 4. Skleník předpokládá přítomnost vestavěných prvků, které lze použít k tažení základny (oblouk) a upevnění stonků okurky.
 5. Je lepší přivázat provázek k útěku ne pevně, ale ponechat malou mezeru. Tím je zajištěno úplné dodávání živin do ovoce.
 6. Příliš úzký kontakt rostliny s prvkem, na který se bude spolehnout, je nežádoucí. Samotný útěk se ovinuje kolem jakékoli struktury, stačí na nějakou dobu poskytnout dotek.
 7. Podpěra by neměla být příliš drsná a nepoškozovat jemné řasy.
 8. Podvazek okurek umožňuje využití skleníku co nejefektivněji zvednutím bičů.
 9. Při vytváření skleníku na vlastní pěst je lepší předem myslet na možnost vázat podpěry k horním prvkům rámu. V tomto případě nebude nutné instalovat vertikální podpory.

Kdy to udělat

Když stonky dosáhnou 30 cm, mohou být okurky svázány. Do této doby se na rostlině vytvoří až 5–6 pravých listů. Včasná instalace podpor pomůže zabránit poškození kořenového systému, dokud nebude silně růst. Procedura se nejlépe provádí ráno před poledním teplem.

Důležité! Vázání by nemělo být povoleno později, protože by mohlo dojít k poškození dlouhých a křehkých řas.

Co je potřeba: materiály a nástroje

Než jsou okurky svázány, je nutné předem připravit materiály pro stavbu podpěr, které musí dřík pevně fixovat.

K vázání okurek budete potřebovat:

 • kovové nebo dřevěné sloupky dlouhé asi 2 m;
 • silný drát nebo provázek;
 • kovové nebo plastové pletivo;
 • háčky pro upevnění materiálu;
 • pruhy tkaniny široké 3-5 cm;
 • dřevěné kolíčky;
 • kladivo;
 • hřebíky;
 • kleště.

Podvazkové techniky

V závislosti na typu použitých struktur existuje mnoho způsobů vázání plodin okurek.

Nejběžnější metody jsou:

 • vertikální;
 • horizontální;
 • smíšený.

Vertikální

Pokyny pro správné vázání okurek ve skleníku pro začínající zahradníky

Pomocí metody svislého vázání je možné zajistit přístup do závodu ze všech směrů díky konstrukci dosahující délky 2 m. Tento podvazek se používá při pěstování okurek ve vysokých sklenících.

Rámová konstrukce je vyrobena tak, že horní část je umístěna nad stropem a spodní část je na zemi. Lana jsou tažena lamelami, podél nichž se okurky kroutí. Měla by být tolik lan, kolik je keřů. Aby se zabránilo nadměrnému růstu postranních výhonků, měly by být svázány proužky látky.

Zjednodušenou verzí vertikální struktury je tažení lana na háky, které jsou připevněny ke stropní základně. Kolíky jsou tlačeny do půdy, k nim jsou připojena lana.

Odkaz. Pokud se k upevnění použijí dřevěné díly, musí být nejprve ošetřeny solným roztokem smíseným s antihnilobou.

Horizontální

Pokyny pro správné vázání okurek ve skleníku pro začínající zahradníky

Tato metoda je široce používána v malých sklenících.

Po okrajích lůžek jsou vháněny kovové nebo dřevěné kolíky do délky 2 m. Kolíky kolíků jsou protahovány provázkem nebo drátem, mezera mezi nimi je 25 cm. Počet lan je regulován v závislosti na počtu okurkových keřů.

Nevýhodou horizontálně vázaných sazenic je to, že plexu mezi keři nelze úplně zabránit, stejně jako prověšování stonků, když dosáhnou nejvyššího vlákna. Proto je lepší jet v kolíčcích delších než 2 m nebo odříznout vrcholy stonků, když dorůstají k hranici horní podpory.

Smíšený

Při výsadbě okurek do kruhu se používá smíšený způsob vázání okurek.

Postup se provádí ve dvou fázích.

 1. 10 kolíčků je vnořeno do půdy a spojeno s jejich vrcholy.
 2. Na výsledný kužel se protáhne síťovina. Kousek okurek sazenic je vynesen do otvorů mřížky.

Při tkaní se struktura mění v chatrč z okurek.

Důležité! Před výsadbou sazenic je lepší nainstalovat kužel pro tkaní plodin okurek. V opačném případě riskujete poškození kořenového systému a listů rostlin.

Co uvázat

Pokyny pro správné vázání okurek ve skleníku pro začínající zahradníky

K vázání keřů okurek se používají různé materiály:

 1. Motouz... Materiál se snadno používá, nehnije. Provaz je instalován svisle, připevněný shora k profilu skleníku a zespodu k kolíku. Řasy nejsou pevně připevněny pod druhou nebo třetí fólií ve vzdálenosti 30 cm od země.
 2. Na živý plot. Takže méně často jsou okurky svázané, ale zařízení se pohodlně používá. Silná síť umístěná na vysokých kolech je tažena podél řady okurek. Pouzdra jsou pomocí lana připevněna k síti. Stonky okurek mohou být fixovány na různých úrovních, jak rostou.
 3. Na oblouku. Je velmi vhodné přivázat okurky k obloukům, které jsou umístěny nad okurkami. K vytvoření takového jednoduchého zařízení se používají ohnuté tyče, které jsou umístěny poblíž každé řady okurek. Stonky rostliny jsou připojeny k podpěře s nataženými lany.
 4. Na mřížce. Moderní zahradníci úspěšně používají síť k vázání okurek. Je lepší upřednostnit pletivo s otvory nejméně 10 cm. Může to být plast nebo ve formě plotu z kovové sítě, podél kterého bude stékat zelenina.
 5. Na trellises. Struktura mříží je praktičtější a spolehlivější, protože zahrnuje další podpěry, které pomáhají držet velké objemy zralého ovoce. V závislosti na potřebách a odrůdách okurek se vybere mřížky libovolného tvaru.

Jak správně zavázat okurky do skleníku

Aby se dosáhlo hojné sklizně, začínající zahradníci se musí naučit, jak správně uvařit okurky.

Výcvik

Musíte se připravit na podvazkový postup předem vytvořením struktury pro okurky před výsadbou. Kolíky musí být také zasunuty těsně před výsadbou okurek, poblíž otvoru pod každým keřem.

Podvazek instrukce

Zvažte podrobné pokyny pro podvazkové okurky prováděné svisle pomocí provázku:

 1. Nejprve se zbavte výhonků a vaječníků na úrovni 3-4 listů na dně stonku. To je nezbytné pro normální vývoj kořenového systému v budoucnosti.
 2. Na úrovni dalších tří listů jsou boční výhony odstraněny, aniž by se dotkly vaječníku. Výhonky musí být okamžitě odstraněny, aby nedošlo k vyvolání různých nemocí u okurek. V některých případech odstraňte všechny listy až k prvnímu ovoci a ponechejte pouze listy s vaječníky.
 3. V oblasti dalších tří listů jsou ponechány vaječníky s okurkami, které umožňují vývoj postranních výhonků. Poté, co se na výhonku vytvořil jeden vaječník a jeden list, sevřou ho a ošetří tato místa roztokem manganistanu draselného.
 4. Poté se podobným způsobem vytvoří výhonky v oblasti dalších tří listů, přičemž zůstanou dva listy a dva vaječníky. A tak dále: čím vyšší jsou listy, tím více vaječníků musí být ponecháno.
 5. Když se první plody objeví na dně ve spodní části, okamžitě se sklidí a odstraní spodní listové desky.
 6. Když centrální bič dosáhne horní úrovně provázku, je nevázaný, čímž se rostlina sníží. Takovými činnostmi se uvolní prostor pro růst kultury okurek směrem nahoru.


Pokud okurky nepřiskřípnete, listy vyplní celý prostor skleníku a odstraní živiny.

Chyby, kterým je třeba se vyhnout

Nováčci v létě by měli vzít v úvahu chyby, které mohou nastat při vázání:

 1. Pozdní podvazek. Pokud keř roste více než 35 cm, stonek bude tvrdý a křehký. Podvazek během tohoto období může poškodit rostlinu.
 2. Vázání pevně. Vytvořením příliš silného ukotvení biče můžete vyvolat mačkání stonku během jeho růstu.
 3. Nejlepší je nepoužívat příliš silné kovové svorky, aby nedošlo k poškození rostliny.
 4. Nekontrolovaný vývoj okurkových keřů může v budoucnu vést ke zbytečnému růstu a ke zhroucení vrcholu.
 5. Obecně se věří, že stonek nelze stočit proti směru hodinových ručiček, protože všechny rostliny sledují pohyb slunce.

Tipy od zkušených letních obyvatel

Pokyny pro správné vázání okurek ve skleníku pro začínající zahradníky

Zkušení letní obyvatelé sdílejí cenné tipy pro podvazkové okurky:

 1. Keře musí být svázány, pouze pokud již na stonku je nejméně šest listů.
 2. Pokud chcete pěstovat ve skleníku další zeleninu, musíte je od sebe oplout filmovou oponou.
 3. Poškozené plody musí být odstraněny dříve, než je rostlina zcela zralá.
 4. Nezapomeňte ošetřit konce kolíčků před jejich ponořením do země dezinfekčním roztokem, jako je manganistan draselný.
 5. Aby nedošlo k poškození rostliny, vytvořte mezi stonkem a výhonky úhel 60 °.
 6. Nejlepší kolíky jsou vyrobeny z plastu nebo dřeva.

Závěr

Výnosová charakteristika přímo závisí na tom, zda jsou okurky svázané nebo ne. V závislosti na preferencích a podmínkách pro budoucí sklizeň jsou okurky svázány svisle, vodorovně nebo smíšeně. Každý jednotlivec si vybírá vhodnou metodu vázání okurek, které je kombinuje nebo používá samostatně.

Přidat komentář

Zahrada

Květiny