Jak správně uchopit okurky ve skleníku: pravidla péče od výsadby po sklizeň

Tvorba okurkových keřů je důležitým agrotechnickým opatřením, jehož smyslem je selektivní odstranění částí rostliny. Pokud je tento postup zanedbán, sníží se výnos plodiny, kvalita plodů trpí a jejich zrání začíná později. Zvažte pravidla pro svírání okurek a péči o ně ve skleníku od výsadby po sklizeň.

Co je to svírání a co je potřeba

Výraz „štípnutí“ znamená odstranit, přerušit prsty nebo zahradní nářadí bod růstu - apikální pupen.

Jak správně uchopit okurky ve skleníku: pravidla péče od výsadby po sklizeň

Štěpnutí se provádí, aby se zabránilo následujícím faktorům:

 • silné zahuštění pouzdra, které vede k nedostatečnému osvětlení;
 • špatné větrání rostlin;
 • velké množství neúrodných květů;
 • šíření škůdců a chorob.

Tento postup podporuje rozvoj kořenového systému, a to je jeden z hlavních faktorů ovlivňujících velikost a počet zrajících plodů.

Jaké další fáze péče o okurky existují

Kromě štípání jsou okurky organizovány správným zavlažovacím režimem - nejméně 5 litrů vody na 1 m2, nejlépe ráno, před nástupem tepla. Po navlhčení se půda uvolní a kořeny tak získají přístup k kyslíku. Během sezóny se provádí 3-4 hnojení rostlin pomocí organických i umělých hnojiv.

Teplota vzduchu ve skleníku je udržována na +18… + 30 ° C. Optimální vlhkost vzduchu je minimálně 80%, s povinným denním větráním není povolen průvan. Pouzdra jsou tvarována a svázána v čase pomocí svislých nebo vodorovných podpěr.

Výhody sevření okurek ve skleníku

Již při vázání na podporu sazenic se první manipulace provádějí za účelem vytvoření keřů. Zasekávání rostlin ve skleníku ovlivňuje tvorbu vaječníků a pomáhá okurkám uvolňovat více ženských květů než samců neúrodných květů.

Silně zarostlé keře nedovolují, aby plody rostly dostatečně velké, ovlivňovaly chuť - dokonce i mladé zelené rostliny začnou chutnat hořce, pokud rostlina vzdá své šťávy většině listové hmoty.

Odkaz!Při vytváření keřů neodstraňujte příliš mnoho listů - může to ovlivnit rychlost fotosyntézy. Přibližný počet listů potřebných pro rychlé zrání plodiny se vypočítá takto: 1 list na 1 vaječník.

Kdy štípnout keře

2 týdny po výsadbě sazenic ve skleníku začnou keře připevňovat ke stojanům a formovat je. Když se rostliny dostatečně přizpůsobí a jejich kořenový systém je v půdě dobře zaveden, hlavní stonek je vázán na podpěru pomocí drátu nebo provázku.

Jak roste, odstraňte přebytečné výhonky, slabé a zažloutlé listy, části infikované infekcí nebo škůdci. Pokud se na křoví objeví velké množství neúrodných květů, nejprve se pokusí o vysušení příliš vlhké půdy, pokud to nepomůže, provede se štípání, odstranění samčích květů.

Jak správně uchopit okurky ve skleníku

Jak správně uchopit okurky ve skleníku: pravidla péče od výsadby po sklizeň

Oddělte části rostliny ostrými nůžkami nebo rukama pomocí rejstříku a palce, silně vytlačte stonek a jemně stáhněte zbytečné. Tenké mladé nevlastní děti se pohodlněji čistí ručně, protože jsou měkké a křehké. Pokud se svírání provádí pomocí nástrojů, jsou jejich nože předem naostřeny a dezinfikovány.

Konopí ponechte vysoké 0,5–1 cm. Odstraňte z květů samčí květy, antény a nevlastní dcery. Nemůžete hrubě zlomit stopku, odtrhnout bod růstu.

Odkaz! U moderních odrůd keřů s determinantními postranními procesy není nutné sevření. Vaječníky takových keřů jsou často tvořeny „kyticemi“, takže odstranění růstových bodů naruší přirozený proces a povede k přetížení rostliny ovocem.

Akce se koná v suchý den, kdy je nadzemní část keřů po zalévání již zcela suchá. Tento postup nejen stimuluje vzhled vaječníků, ale také omlazuje rostlinu.

Podle klasického schématu hmyzu opylovaných odrůd a kříženců

Jak správně uchopit okurky ve skleníku: pravidla péče od výsadby po sklizeň

Zatížení keře podle klasického schématu se zvyšuje zdola nahoru: čím vyšší rostlina, tím více výhonků, vaječníků a listů zůstane:

 1. Když hlavní stonky dorůstají do výšky 50 cm, vytvoří se „oslepující zóna“. Chcete-li to provést, odstraňte všechny postranní výhonky, které se objevily pod osou 6 listů.
 2. Do výšky 100 cm jsou všechny postranní procesy přiskřípnuty nad prvním listem a ponechají 1 vaječník.
 3. Ve výšce 100 až 150 cm zůstávají pouze 3 až 3 výhonky, vytvářejí se procesy se 2 vaječníky a stejným počtem listů.
 4. Stonek dlouhý 150 cm je hozen přes mřížoví, 3-4 další boční procesy jsou svírány nad 3-4 vaječníky.
 5. Horní bod růstu hlavního řasu se odstraní, když vzdálenost od zavěšené koruny k zemi začíná být 60–70 cm.

Mnoho pěstitelů nabízí vhodný vzor tvorby keřů na obalu osiva. V tomto případě je lepší postupovat podle doporučení.

Schéma sevření samoopylovaných druhů

Jak správně uchopit okurky ve skleníku: pravidla péče od výsadby po sklizeň

Na okurkách, které nejsou opylovány hmyzem, se samičími květy tvoří hlavně boční výhonky. Proto se svírání provádí tak, aby se objevilo mnoho výhonků. Jak sevřít samoopylené okurkykteré rostou ve skleníku:

 1. Po vytvoření prvních 3 vaječníků na hlavním stonku se odstraní.
 2. Koruna hlavního řas je odstraněna nad 6 pravými listy, což stimuluje růst postranních procesů.
 3. Postranní výhonky jsou sevřeny a na každém z nich zanechávají 3–4 vaječníky, pečlivě svázané, aby nedošlo k zamotání.

Ne všechny samoopylené odrůdy je třeba sevřít, ale u pozdních okurek je tento postup povinný.

Štípání partenokarpických odrůd a kříženců

Takové rostliny tvoří hlavně ženské květy, které se nejčastěji tvoří na hlavním kmeni. Rostliny se proto vyznačují vysokou mírou tvorby výhonků špetka provádí se nejen pro formování, ale také proto, aby se zabránilo nadměrnému zahušťování.

Schéma krok za krokem, jak sevřít takové okurky ve skleníku:

 1. Oslepení se provádí v osách prvních 4 pravých listů, odstraní se spolu s květinami.
 2. Pátý a šestý výhonek se zkrátí a ponechá 20 cm.
 3. 3-4 výhony, které se objevily výše, jsou sevřeny ve vzdálenosti 40 cm a 3-4 výhony, které rostly ještě výše, jsou ponechány 50 cm dlouhé.
 4. Po růstu dalších 5-6 listů sevřete hlavní stonek.

Hybridy jsou odstraněny nevlastní synové a další úponky, které se tvoří v listových osách. Ujistěte se, že se horní dlouhé procesy neprotínají.

Zkušení zahradníci doporučují odříznout rohy horních, příliš velkých listů, pokud zatínají spodní výhonky, snižují jejich osvětlení. Takové akce nebudou škodlivé, ale zvětšují oblast vystavení slunečnímu záření na nižších úrovních vysokých a silných keřů.

Další péče

Jak správně uchopit okurky ve skleníku: pravidla péče od výsadby po sklizeň

Ošetřené rostliny se posypou drceným popelem, aby se místa řezu dezinfikovala, vysušila a zabránilo se vzniku infekcí. Aby se zabránilo sevření způsobenému vážným stresem pro plodinu, jsou okurky po zákroku krmeny organickými hnojivy.

Zalévání provedeno opatrněji než obvykle a snažilo se zabránit tomu, aby se kapičky vody dostaly na pahýly, které zůstaly v místech, kde byly odstraněny části rostliny.

Závěr

Štěpnutí je nutný postup ke zvýšení výnos okurek, zlepšení kvality ovoce.V závislosti na druhu a druhu rostliny se používají různá schémata pro tvorbu keřů. Okurky jsou pravidelně ošetřovány, nedovolují zamotat řasy ani nadměrný růst zelené hmoty. Postup omlazuje staré, zarostlé keře.

Přidat komentář

Zahrada

Květiny