Proč ovariální vaječníky zožloutnou a co dělat, aby se plodina zachránila

Pokud vaječníky okurek zžloutnou a odpadnou, je to pro zahradníka alarmující signál. Nemůžete čekat na sklizeň, pokud rostlině nepomáháte včas. Zkušení zahradníci mají svá vlastní tajemství, jak se vypořádat s touto nepříjemností. Proč ovariální vaječníky žloutnou a jak zabránit zasychání keřů - řekneme to v článku.

Proč vaječníky zžloutnou, suchou a odpadnou

Nejčastěji rostoucí problémy vyplývají z nesprávné péče. Vaječník je rozmarný: ostře reaguje na chyby a vnější faktory. Každá odrůda má navíc své vlastní vlastnosti: přísně definovanou hustotu výsadby, požadavky na svírání a intenzitu opylování.

Agrotechnické chyby

Proč ovariální vaječníky zožloutnou a co dělat, aby se plodina zachránila

Jedním z nejčastějších důvodů vadnutí vaječníku je porušení agrotechnických požadavků. Nezkušený letní obyvatelé často pěstují keře bez tvarování. Mnoho odrůd vytváří velkou vegetativní hmotu, takže musí být svírány. Tento postup se provádí pro všechny nevlastní syny, které se vynoří z pazuchů mladých 3-4 listů, a poté pro všechny výhonky, které rostou po druhém listu. To je nezbytné, aby rostlina milující slunce přijímala dostatečné množství slunečního světla a vaječník neklesl.

Důležité! Zesílená výsadba také patří k hrubým agronomickým porušením. Optimální počet rostlin na 1 metr čtvereční není více než 4, a když rostou parthenokarpické rostliny (nevyžadující opylení) - pouze 2. Jinak vaječník začne chřadnout a uschnout kvůli nedostatečnému osvětlení.

Ovce na příliš mladých keřech také nejsou velmi příznivým znakem. Nezralá rostlina s nevyvinutými listy může dobře dávat okurky, ale bez dostatečné výživy. Proto se květiny na těchto slabých rostlinách nejlépe odstraní.

Vnější faktory

Okurky jsou velmi vrtošivé a náročné plodiny. Pokud nebudete dodržovat všechna pravidla, bude obtížné pěstovat dobrou úrodu. Na vývoj vaječníků mohou také negativně ovlivnit vnější faktory:

  1. Špatně zalévání... Okurky milují vlhkost, ale je třeba je zvlhčit ve zvláštním režimu - 3x týdně před rozkvětem a během plodu a za suchého a horkého počasí - denně.
  2. Nevhodná teplota vzduchu je nejobtížnějším faktorem regulace venku. Pro plný vývoj vaječníků je optimální udržovat 22–26 ° С během dne a nejméně 18 ° С v noci.
  3. Rychlé kolísání teploty udržuje rostliny ve stresu.
  4. Přehřátí půdy jednoduše kořeny vyschne.

Při pěstování zeleniny ve sklenících je nutné jim pravidelně zajišťovat větrání a přívod čerstvého vzduchu. Jinak mohou vaječníky rychle zžloutnout nebo být zničeny nemocemi.

Nemoci

Rychlé sušení a žloutnutí vaječníků vyvolává různé choroby. Především se jedná o bakteriosy ovlivňující oslabené nebo hustě osázené keře. Optimálním prostředím pro jejich vývoj jsou kolísání teploty.

Kohoutek je často pozorován kvůli kořenové hnilobě. Rostlina vypadá zdravě, ale vysychá shora. Rot narušuje přísun živin do všech částí keře.

Proč ovariální vaječníky zožloutnou a co dělat, aby se plodina zachránila

Škůdci

Kromě agrotechnických existují i ​​biologické důvody, které vyvolávají vadnutí ovariálních vaječníků.

Nejslavnější škůdci, kteří napadají mladé rostliny:

Vrcholy aktivity hmyzu v polovině léta.Například mšice, zima v kořenech listů plevelů a na jaře se aktivně šíří po celém místě. Je nemožné si všimnout pavouka roztočů najednou, jeho přítomnost je označena pavučinou zapletenou do rostliny. Škůdce rychle infikuje plodiny, nasává z nich šťávu a brání jim v rozvoji. Výsledkem je, že rostlina zaschne a zemře.

Důležité! Blecha černá je považována za nejnebezpečnější škůdce, je schopna zcela zničit oblast okurkami během několika dnů. Whitefly není o nic méně nebezpečný: po svém útoku se listy a vaječníky zbarví do žluté, plodí se zastaví.

Co dělat, abyste sklizeň zachránili

Proč ovariální vaječníky zožloutnou a co dělat, aby se plodina zachránila

Před přijetím opatření na záchranu sklizně je nutné zjistit skutečnou příčinu vadnutí okurek. Zkušení letní obyvatelé doporučují první věc, kterou musíte udělat, je oplodnit, aby se odstranil nedostatek potravin. Použijte složité formulace „Diammofosk“, „Ammofosk“, „Síran draselný“ a další.

Lidové léky nejsou o nic méně efektivní: 1 polévková lžíce. l. močovina, 3 lžíce. l. Dřevěný popel rozpusťte v kbelíku s vodou. Okurky postříkejte roztokem po západu slunce, aby nedošlo k popálení listoví.

Pro záchranu sklizně poskytují plné opylení květin. Při pěstování ve sklenících se to provádí ručně - pyl se přenáší měkkým kartáčem z mužských na ženské vzorky. Na otevřeném prostranství musíte přilákat včely a nechat na místě nádoby se sladkou vodou s cukrem nebo medem. V okolí můžete také pěstovat fenykl, bazalku, heřmánku, měsíček.

Odkaz. Pokud je na křoví příliš mnoho nevlastních dětí, musí být odstraněny. Všechny spodní výhonky jsou odstraněny až po pátý list. Škrabky, které se aktivně rozprostírají směrem nahoru, by měly být sevřeny a rostlina pak vyroste mnoho postranních výhonků s ženskými květy.

Povinnou fází reanimační práce je kontrola škůdců. U hmyzu jsou okurky ošetřeny následujícími sloučeninami:

  • infuze cibule slupkou;
  • roztok amoniaku (3 lžíce l naředění v kbelíku s vodou);
  • roztok jedlé sody a pracího mýdla (1 polévková lžíce na 1 litr vody);
  • chemické látky - „Commander“, „Aktara“, „Alatar“ - se používají výhradně před plodem.

Biologické přípravky "Fitoverm", "Kleschevit", "Biotlin" jsou považovány za méně nebezpečné a škodlivé.

Preventivní opatření

Není obtížné pěstovat okurky na vašem webu, navzdory náročné kultuře. Abyste předešli možným problémům, proveďte před výsadbou předběžné práce. Nejprve rozhodněte o odrůdách, které jsou vhodné pro otevřené plochy a které jsou doporučovány pro skleníky.

Odkaz. Ve sklenících je lepší vysadit samoopylené hybridy, protože v uzavřeném prostoru je mnohem méně přirozených opylovačů než na otevřeném poli.

Je důležité zvážit místo výsadby - s dostatečným osvětlením, dobře hnojenou půdou a bez průvanu. V ideálním případě se místo přistání mění každý rok. Během období neobvyklého tepla je vhodné vybavit vrchlík nad rostlinami, což také ušetří před silným deštěm nebo krupobitím. V mokrém počasí pomohou drenážní drážky odstranit přebytečnou vlhkost.

Zalévat okurky vodou pouze při pokojové teplotě a ideálně stejně jako teplota půdy.

Užitečné rady od zkušených farmářů

Proč ovariální vaječníky zožloutnou a co dělat, aby se plodina zachránila

Zkušeným letním obyvatelům se doporučuje chránit plodinu před možným poklesem teploty v noci. Keře jsou pokryty agrofibry nebo fólií.

Kořenový systém rostliny roste 40 cm hluboko do půdy, takže by zalévání mělo stačit, aby vlhkost pronikla do této hloubky. V opačném případě se kořeny natáhnou na povrch půdy a je pravděpodobnější, že trpí spáleným sluncem nebo nočním chladem.

Jedním z tajemství zkušených farmářů je speciální příprava semen. Odborníci doporučují předběžné kalení a zahřívání osiva pro lepší klíčivost. Léčba manganistanem draselným zvýší odolnost vůči chorobám.

Přečtěte si také:

Proč dýňové vaječníky zžloutnou a odpadnou?

Jak a co krmit rajčata během květu a zasazování ovoce.

Co když rajčata ve skleníku kvetou, ale neexistuje vaječník?

Závěr

Nemůžete čekat na sklizeň okurek, pokud nepřijmete včas opatření na ochranu rostliny před žloutnutím vaječníků. Metody přímo závisejí na důvodech: nedodržování pravidel zemědělské technologie, vývoj chorob nebo napadení škůdci.

Je třeba věnovat pozornost letní chatové kultuře neustále a ne čas od času. Pokud budete dodržovat všechna doporučená a preventivní opatření, nebudete muset ukládat plodiny a umírající vaječníky.

Přidat komentář

Zahrada

Květiny