Jak pěstovat citron doma na parapetu

Citron není jen zdravé kyselé ovoce, ale také krásný strom. Má jasně zelené lesklé listy a květy s jemnými malými krémovými květy. Listy i květy citronu mají jemnou citrusovou vůni. Rostlina vypadá během období plodnosti dekorativní.

Citron se pěstuje jako pokojová rostlina. Doma je strom kompaktní, má malé listy a drobné plody. Celoročně to vypadá nádherně a malé kyselé ovoce je dobré jíst. Jak pěstovat citron doma na parapetu, čtěte dále.

Vhodné odrůdy citronů pro pěstování na parapetu

Jak pěstovat citron doma na parapetu

Před růstem citrón doma na parapetu byste se měli rozhodnout o odrůdě. Nejvhodnější pro pěstování v bytě:

 • Janov;
 • Maikovsky;
 • Meyer;
 • Pavlovsky.

Požadovanou odrůdu citronu je možné vybrat, pouze pokud je rostlina pěstována řezáníkoupil od specializovaného obchodu nebo profesionálních zahradníků na trhu. Semena obvykle nejsou komerčně dostupná.

Pokud rostete citrónovásbírané z ovoce zakoupeného v obchodě s potravinami poroste divoce. Takové stromy v květináči vypadají ozdobně, ale plody jsou malé s kyselou kyselou chutí.

Rada. Pokud pěstujete citrón ze semene a naroubujete mu odrůdový potomek, získá taková větev kulturní plody.

Metody pěstování citronu

Jak pěstovat citron doma na parapetu

Při pěstování citroníku v květináči se jako výsadbový materiál používají semena nebo sazenice. Každá z možností má své výhody a nevýhody.

Při výsadbě sazenic se první sklizeň získá za 3-4 roky. Navíc, příští rok strom má atraktivní vzhled. Kvetení je rychlejší. Rostliny pěstované ze sazenic rostou pomaleji, mají sníženou výdrž a méně harmonický vzhled.

Strom pěstovaný ze semen se vyvíjí rychleji a rovnoměrněji a má zvýšenou odolnost vůči negativním environmentálním faktorům. Divočina však roste ze semen a první plody se objevují za 4-7 let.

Z kosti

Citronová semínka se sbírají z ovoce, které se prodává v obchodech s potravinami. Plody by měly mít nejsprávnější tvar, jasně žluté, bez hniloby, stopy nemoci a zelené skvrny. Semena lehkých semen bez poškození nebo tmavých oblastí, tvrdá a hladká na dotek.

Jsou připraveny před výsadbou. U tohoto výsadebního materiálu:

 1. Namočte půl hodiny do teplé vody a omyjte buničinu.
 2. Po dobu 30 minut. ponořený do světle růžového roztoku manganistanu draselného nebo peroxidu vodíku. Pro dezinfekci se někdy používají biologické produkty, například „Fitosporin“.
 3. Namočte na jeden den do stimulátoru růstu („Řešení“, „Epin“ atd.).

Ne všechna semena vylíhnou. Doporučuje se zasadit více semen, než je požadováno. V této fázi se citrony pěstují v jedné společné nádobě (krabice, řezané láhve) s drenážními otvory ve dně. Před výsadbou se nádoby dezinfikují namočením do roztoku síranu měďnatého nebo do tmavě růžového roztoku manganistanu draselného.

Pro výsadbu citronových semen použijte univerzální půdu nebo humusovou, rašelinovou a zahradní půdu ve stejném poměru. Na dno nádoby se nalije drenážní vrstva (expandovaná hlína, mletá keramika, jemný štěrk). Půda i drenáž jsou předběžně dezinfikovány.

Semena jsou zahrabána v půdě o 1,5-2 cm... Vzdálenost mezi nimi musí být nejméně 5 cm.Po výsadbě semen se půda zalévá teplou vodou, pokryje fólií a odstraní na místo chráněné před přímým slunečním zářením.

Země je každý den navlhčena stříkací lahví a film je otevřen po dobu 5-10 minut. Když se objeví výhonky, krabice se přeuspořádá na parapetu a doba větrání se postupně zvyšuje na jeden den, po kterém je film odstraněn.

Po objevení 3–4 pravých listů se sazenice přesadí do jednotlivých květináčů o průměru 6 až 8 cm. Kontejnery se nejprve naplní centimetrovou vrstvou drenáže a potom půdou. Při přesazování není kořenový límec citronů pohřben.

Po přesazení jsou rostliny napojeny. První 2 týdny by neměly být vystaveny přímému slunečnímu záření.

Z řezání

Jak pěstovat citron doma na parapetu

Citronové řízky se nakupují ve specializovaných prodejnách, na trzích nebo nezávisle od dospělých rostlin. Je důležité zvolit správný výsadbový materiál:

 • délka - od 8 do 15 cm;
 • přítomnost 3-5 vyvinutých ledvin;
 • přítomnost alespoň 2 listů;
 • věk úniku matky je asi rok;
 • tmavá, tvrdá, ale napnutá kůra.

Pro nezávislé řezání je vybrána jednoletá střílečka. 10-15 cm ustupuje od horní části a řez se provádí pod úhlem 45 °. Dolní listy se odstraní a zůstanou 2-4 horní listy. Pokud jsou velké, rozdělte je na polovinu.

Důležité! Pokud budete střílet, který je příliš mladý na to, aby se ořezal, sazenice nezakoření.

Řez je připraven k výsadbě. Nejprve se na 60 minut ponoří do roztoku manganistanu draselného a poté se na jeden den nasává v Kornevinu.

K zakořenění sazenic použijte univerzální směs půdy smíchanou v poměru 1: 1 s pískem nebo směs humusu, rašeliny, zahradní půdy a písku. Pro obohacení se do půdy přidává 1 polévková lžíce. popel, 25 g superfosfátu a 15 g potašového hnojiva. Půda je dezinfikována žíháním v peci nebo nalitím tmavě růžového roztoku manganistanu draselného.

Pro zakořenění sazenic je vhodné použít řezanou láhev... Ve spodní části nádoby jsou vytvořeny drenážní otvory, poté je nalita centimetrová vrstva drenáže, zbytek objemu je naplněn zeminou.

Stonek je vysazen v zemi tak, že stojí vodorovně a bez podpory. Půda je hojně napojena. Horní část láhve se nasadí na nádobu, aby se vytvořil skleníkový efekt. Země je denně zvlhčována a sazenice se stříkají teplou usazenou vodou. Citron je ventilován a odstraňuje po dobu 30-60 minut. horní část láhve.

Po 2 měsících, kdy sazenice zakoření a přizpůsobí se, se přesadí do květináče o průměru 8 až 10 cm. Je plná drenáže a zeminy. Sazenice jsou pohřbeny tak, že kmen je také pod zemí 1 cm nad hranicí kořenů.

Vysazený citron se zalévá teplou usazenou vodou a denně se stříká.

Požadavky na podmínky růstu

Jak pěstovat citron doma na parapetu

Nestačí správně zasadit citron. Je důležité mu poskytnout optimální podmínky pro růst:

 1. Osvětlení. Citron je rostlina krátkých denních hodin. Na jaře a v létě není potřeba další osvětlení. Na přímém slunečním světle se strom cítí nepříjemně. Doporučuje se pěstovat v západním nebo východním okně. Pokud citron položíte na jižní okenní parapet, během dne budete muset stínovat průsvitnou oponou nebo jej vyjmout z parapetu. Nestačí ze severní strany světa. V tomto případě budete potřebovat osvětlení fytolampy. V zimě není nutné citrónu zvýrazňovat, v tomto období je v klidu.
 2. Vlhkost vzduchu. Citroník miluje vysokou vlhkost. Ve fázi klíčení a zakořenění vytvoří optimální podmínky skleník vyrobený z filmu nebo průhledného plastu. Stačí postříkat zralé rostliny v létě. Někteří pěstitelé nalévají vodu do podnosu, který obsahuje hrnec. V zimě, zejména pokud je zařízení v blízkosti baterie, musí být nainstalovány zvlhčovače nebo nádoby s vodou.
 3. Teplota. Optimální teplota pro pěstování citronu je + 18 ... + 21 ° С. Během květu by neměla stoupat nad + 19 ° C, jinak květenství spadne.Rostlina je schopna přežít chladné západky až do + 10 ° C. V klidu (v zimě) je pohodlný při teplotách + 12 ° C. Během období klíčení semen a zakořenění sazenic by místnost neměla být chladnější než + 26 ° C.

Doporučuje se otočit citron o několik stupňů vzhledem k oknu každý týden. To se provádí tak, že strom tvoří jednotnou korunu.

Poznámka! Zčervenalé listy znamenají příliš mnoho slunečního světla nebo příliš vysokou teplotu.

Základní pravidla péče

Jak pěstovat citron doma na parapetu

Péče o citron je snadné. Hlavní věc je dodržovat základní pravidla:

 1. Zalévání. Během vegetačního období (jaro, léto a podzim) se citron denně zalévá a stříká 2krát denně. V zimě stačí 2 zavlažování týdně. Použijte usazenou vodu o teplotě nejméně + 20 ° C.
 2. Uvolnění. Doporučuje se uvolnit půdu v ​​květináči nejméně dvakrát týdně, aby se rozbila zemská kůra a zabránilo se stagnaci vody. Pro tento účel je vhodné použít zástrčku.
 3. Čištění. Listy citronu jsou jednou týdně otírány vlhkým hadříkem. Jednou za měsíc se strom umývá pod sprchou.
 4. Převod. Během prvních 3 let se citron přenáší ročně: vyjímá se z hrnce, přeskupuje se spolu se zemí do větší nádoby, volný prostor je pokryt půdou. Starší stromy se vysazují jednou za 2-3 roky. K tomu jsou kořeny očištěny od většiny Země a odstraňují poškozené a suché kořeny. Poté se vysadí do nové půdy. Po přesazení musí být rostliny napojeny.
 5. Květ. Pokud citron kvete v prvním nebo druhém roce po výsadbě, květenství se odřízne. Jinak bude rostlina dávat veškerou svou sílu květu a zemře. Od třetího roku jsou květenství ponechány a opylují je uměle měkkým kartáčem nebo vatovým tamponem.
 6. Ovoce. Když se objeví první vaječníky, zbývá pouze jeden z nich. Příští rok - 3-4. Dále nejsou vaječníky odříznuty.

Top dressing

Nedílnou součástí péče je krmení. Ve špatné půdě citron nekvete a nese ovoce, listy začnou padat.

Hnojiva se během vegetačního období používají 1-2krát týdně. V zimě a na konci podzimu se strom přestává krmit.

Používejte speciální citrusová hnojiva nebo domácí prostředky. Někteří z nich:

 1. Hnůj. Koně, kravský hnůj nebo kuřecí hnůj se ředí vodou v poměru 1:10. Výsledným produktem jsou zalévané rostliny.
 2. Minerální hnojivo. K jeho přípravě se do 5 litrů vody přidá 15 g superfosfátu a 5 g dusičnanu.
 3. Odvar bylin... Na 1 litr vody vezměte 3 lžíce. l. kopřiva, přesličky nebo jiné byliny. Suroviny se vaří vroucí vodou a nechají se vařit po dobu 6 hodin.
 4. Čajová káva... Je vhodné nalít přes citron s čajem nebo kávou.
 5. Plýtvání potravinami. Ovoce a zelenina se loupají v teplé vodě po dobu jednoho týdne, poté se filtrují a používají k zalévání.

Formace

Bez správné formace se neobejdete. Z tohoto postupu závisí vzhled rostliny, zdraví a výnos.

Prořezávání se provádí na jaře nebo na podzim. Jednají podle následujícího schématu:

 1. Jakmile strom dosáhne požadované výšky, je jeho růst omezen odříznutím vrcholu. Tento postup stimuluje tvorbu postranních výhonků.
 2. Když se vytvoří výhonky první řady, vyberte 3-4 silné větve namířené různými směry. Ostatní výhonky jsou odříznuty. Každá větev je prořezána a zanechává 5 až 7 listů.
 3. Když nové výhonky druhého řádu vyrůstají z pupenů větví prvního řádu, jsou odříznuty podle stejného principu a zanechají 3-4 z nejsilnějších.
 4. Postup uvedený v předchozích 2 odstavcích se provádí, dokud se nevytvoří větve 4. řádu. Většina odrůd začíná od tohoto okamžiku přinášet ovoce.
 5. Všechny slabé výhonky jsou odstraněny. Také se zabývejte suchými a nemocnými větvemi.

Místa řezů musí být ošetřena zahradním hřištěm. Po zákroku je třeba s citronem zacházet zvlášť opatrně, protože bude oslaben.

Odkaz. Koruna má požadovaný tvar s ostříháním.

Nemoci a škůdci

Jak pěstovat citron doma na parapetu

I doma jsou citronové napadeni škůdci (mšicemi, klíšťaty, hmyzem šupinatými) a nemocemi (hniloba, gommóza, plísňové infekce). Následující známky naznačují, že rostlina je nezdravá:

 1. Mrtvé, žluté listy. Ochablé nebo suché výhonky. Listy a květenství padají.
 2. Skvrny a formace různých tvarů a barev. Plak na listech a výhoncích je možný.
 3. Pomalý růst a nedostatek nových výhonků.
 4. Pavučina na listech a výhoncích nebo filmových formacích na větvích.
 5. Přítomnost malého hmyzu v půdě nebo na rostlině.
 6. Praskliny ve větvích.

Pokud jsou takové příznaky nalezeny, je rostlina ošetřena mýdlovou vodou. Po několika dnech se důkladně omyje teplou vodou pod sprchou.

Citron se stříká síranem měďnatým a kapalinou Bordeaux. Části stromu, které byly poškozeny, jsou odstraněny. Praskliny v kůře jsou pokryty zahradním hřištěm. Pokud to nefunguje, citron se postříká fungicidy.

Závěr

Je dokonce možné pěstovat pokojovou citronovou šťávu z ovocných semen zakoupených v supermarketu. Stačí jen vybrat výsadbový materiál a zasadit jej podle pokynů. Totéž platí pro řízky.

Pokud chcete, aby strom na okenním parapetu kvetl a nesl ovoce, je důležité věnovat dostatečnou pozornost péči o něj. Samozřejmě se můžete obejít nějakým zaléváním a vzácnými transplantáty, ale pak byste neměli očekávat sklizeň.

2 komentář
 1. Avatar
  Olya

  Je obtížné a dlouhé růst z kamene a není také jasné, co bude růst. Doporučuji vám koupit sazenice. Ale buďte opatrní, neklopte na faleš. Značka Agronova má vynikající možnosti pro citrony. Koupil jsem si jeden z nich, to mě dělá šťastným každý den)

  • Andrey Palych
   Andrey Palych

   Díky za tip, ale co cena? Sazenice pravděpodobně stojí za hodně peněz.

Přidat komentář

Zahrada

Květiny