Přestaňte plakat v kuchyni: naučte se krájet cibuli bez slz

Krájení cibule je jednou z nejvíce frustrujících věcí v kuchyni. A dokonce i ti, kteří mají vášeň pro kulinářské umění, potřebují veškerou vůli, kterou mají k dispozici, aby zahájili a dokončili proces.

Dobrá zpráva: už nemusíte polykat slzy a snášet bolest v očích! Mistři nožů sdíleli životní hacky o tom, jak snížit cibuli bez slz.

Proč vám při řezání cibule štípou oči a slzy

Roztržení, když je krájení cibule způsobeno těkavou látkou v jejím složení - slzícím prostředkem (z Lat. - „slza“). Sloučenina se uvolní, když jsou poškozené rostlinné buňky. Vedlejším účinkem těkavé látky je schopnost vyvolat slzy.

Přestaňte plakat v kuchyni: naučte se krájet cibuli bez slz

Dostane se na sliznici oka ve formě páry a interaguje s vlhkostí, slzička uvolňuje kyselinu sírovou, která dráždí tkáně a způsobuje křeče. Tělo se snaží chránit sliznici aktivním vylučováním slzné tekutiny.

Aby nedošlo k pláči při řezání cibule, musíte snížit aktivitu lomimátoru... To lze provést několika způsoby.

Jak přestat plakat a sekat cibuli bez slz

Předpokládá se, že profesionální kuchaři a zkušené ženy v domácnosti ne pláčou při krájení cibule, protože si na tento proces zvyknou jejich oči a slzné žlázy. Ve skutečnosti je situace jiná: kdokoli, kdo má potřebné znalosti, si usnadní vaření s cibulí.

Zmrazení

Vložte cibuli do mrazničky na 10 minut nebo do chladničky na 30 minut než začnete řezat. Chlazení zpomalí uvolňování sloučenin síry, které způsobují slzy a podráždění očí. Řezný nůž se doporučuje také chladit.

To je zajímavé:

Jak jíst cibuli pro hubnutí: recepty na stravu

Sklizeň a skladování cibule: když je čas vykopat ze zahrady

Zahřívání

Aby nedošlo k podráždění a slzám nakrájejte cibuli na velké kousky a několik minut je ponořte do vroucí pánvea poté pokračujte v řezání.

Přestaňte plakat v kuchyni: naučte se krájet cibuli bez slz

Pod vodou

Co můžete udělat, abyste zabránili pláči cibule, pokud nemáte dostatek času na to, abyste je zmrazili v mrazáku? Držte žárovky pod tekoucí studenou vodou... Můžete je řezat přímo pod tekoucí vodou nebo v nádobě pod vodou. Látky, které způsobují slzy, jsou rozpustné v kapalinách. Voda je umyje, než se dostanou k vašim očím.

V blízkosti trajektu

Můžete nakrájet cibuli vedle vroucí vody - pára rozptýlí slznou látku.

Vedle svíčky

Otevřený plamen může spalovat sloučeniny síry... Zapálte svíčku a umístěte ji poblíž prkénku. Pokud je v kuchyni plynový sporák, nakrájejte jídlo vedle varné zóny.

Ostrý nůž

Dobře naostřený nůž může způsobit, že cibule nezasekne oči. Díky ostrosti on dělá jasné řezy, čímž poškozuje méně cibulových buněk... Výsledkem je, že uvolňování slzičky je výrazně sníženo. Ostrý nůž vám pomůže řezat rychleji, což zkracuje dobu expozice očí. Pravidelně navlhčete čepel pod tekoucí studenou vodou.

S brýlemi

Zapečetěné potápěčské brýle dokonale ochrání vaše oči před žíravými výpary... Hlavní věc je, že se pohodlně vejdou kolem oblasti očí.

Přestaňte plakat v kuchyni: naučte se krájet cibuli bez slz

Pomocí dřevěné lžíce

Lidová legenda říká, že pokud držíte v ústech dřevěnou lžičku, pohltí páry síry a ochrání vaše oči.nicméně odborníci se domnívají, že tato metoda je nejen nepohodlná, ale také neúčinná.

Pití vody při krájení cibule

Co můžete udělat, abyste zabránili tomu, aby vám cibule svírala oči, pokud nemáte po ruce další prostředky? Používejte čistou vodu, jedná se o univerzální filtr a rozpouštědlo pro látky. Při krájení lze použít několika způsoby:

 • navlhčete nůž;
 • vezměte si sousto studené vody;
 • umyjte si, ale neutírejte si obličej.

Přečtěte si také:

Česneková kůra: prospěšné vlastnosti a metody aplikace

Jaké je nebezpečí brambor a mohou být otráveny

Jak rychle a lahodně vařit konzervovaný chřest

Žvýkačka

Žvýkačka vám pomůže nakrájet cibuli tak, aby vaše oči nevodily. Případně použijte petržel místo žvýkačky.

Přestaňte plakat v kuchyni: naučte se krájet cibuli bez slz

Jiné způsoby a život hacky

Několik dalších způsobů, jak to Pomozte zabránit vodnatým očím při sekání cibule:

 1. Na začátku vaření neřežte kořen cibule. V této části je obsaženo největší množství sloučenin síry, takže byste se jich měli poslední zbavit.
 2. Navlhčete prkénko se stejným poměrem vody a octa. Ocet zastaví emisi škodlivých výparů. Pokud směs nefunguje, zvyšte koncentraci octa, ale to může ovlivnit chuť cibule v hotovém pokrmu.
 3. Posypeme solí na prkénku.
 4. Můžete vyloupat cibuli bez slz a vystrčit si jazyk.
 5. Před rozsekáním žárovky několik minut namočte do teplé, slaně osolené vody.
 6. Otevřete okno nebo umístěte ventilátor blízko varného prostoru, abyste odvezli páru z řezané cibule z obličeje.
 7. Vezměte si do úst plátek chleba a polovinu z něj vyčnívejte. Pomůže absorbovat cibulové výpary.
 8. Dejte si do úst dva zápasy se sírovými hlavami dovnitř.
 9. Zapněte kapotu.
 10. Pokud hoří, něco čichejte silnou vůní. To zabije sírovou látku.
 11. Dýchejte ústy. To bude sát dráždivé sliznice dříve, než dosáhne úrovně očí.
 12. Mluvte, zpívejte nebo recitujte poezii - vibrace ve vzduchu odvádějí výpary síry z očí, nosu a úst.
 13. Při řezání vyfukujte na příď.
 14. Třete plátek citronu na desce. Citrus neutralizuje působení sekrecí cibule.
 15. Použijte kuchyňský robot. Ale neotevírejte to hned, aby výpary nedosáhly vašich očí.

Přestaňte plakat v kuchyni: naučte se krájet cibuli bez slz

Recenze

Ženy v domácnosti zápasí se slzami a řezají cibuli různými způsoby..

Irina, 27 let:  "Sdílím skvělý způsob, jak snížit cibuli bez slz." Budete potřebovat kapuci, luk samotný a prkno s nožem. Zapněte kapotu, abyste dosáhli maximálního výkonu, položte řezací desku přímo pod varnou desku a začněte řezat. Krása!".

Ekaterina, 43 let"Je to velmi jednoduché: oloupejte cibuli, nakrájejte ji na polovinu pod tekoucí studenou vodou (pokud je cibule silná nebo velká, pak na 4 části) a vložte ji do mrazničky na 3-5 minut." A to je vše! Už dlouho jsem zapomněl, když jsem naposledy plakal z cibule. “.

Tasha, 30 let"Na internetu jsem četl, že vedle desky musíš dát zapálenou svíčku." Zkontrolováno, že to funguje! Takto můžete loupat tuny cibule - žádné slzy! Doufám, že někdo najde tuto radu užitečnou. “.

Závěr

Proces řezání cibule může být opravdu pohodlný, bez slz, podráždění a bolestí očí. Nejúčinnějším způsobem je použití ostrého nože a zmrazení cibule v chladničce. Pokud na to nemáte čas, vyzkoušejte jiné účinné hacky života.

3 komentář
 1. Avatar
  Tatyana

  Kompletní nesmysly!

  • Avatar
   Natálie

   Napsali jste na toto téma článek nebo esej? První kapitola v článku je kontroverzní otázkou.

   Na lékařských webech nejsou forenzní a botanické informace o látce „slzák“ (forenzní a botanické) (o kterých vím a jsem si jistý pravdivostí těchto informací). Lakrimátor je obecně druh chemické zbraně.

   Příď není nikde zmíněna. Ale na nejasných stránkách podrobně popisují, že cibule obsahuje slimator! Když jsem studoval, nebylo nám to ani řečeno.Je lepší spoléhat se na důvěryhodné zdroje.

   A dokonce jsem se ve svých knihách podíval na rostliny; no, oni neříkají, že cibule mají slzící látku. Možná moje knihy jsou samozřejmě zastaralé, ale ne tolik.

   • Avatar
    Ivan

    Ano, lacrimator, ne lacrimator - hlavní věc není to, čemu říkat, ale jak se před ním chránit a řvát ve 3 proudech při řezání!))

Přidat komentář

Zahrada

Květiny